Yıllar
Emlakçılar sertifikalarını aldı…

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği (İESOB) ile İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO)  emlak sektörüne yönelik Usta Belgelendirme Mesleki Yeterlilik Belgesi çalışmalarını sürdürüyor. Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme süreçleri ile emlakçıların standartları ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi, herkesin emlakçı olmasının önüne geçilmesi ve vatandaşlara da daha kaliteli güvenilir hizmetler sunulması hedefleniyor.

25 kişiye sertifika

Usta Belgelendirme MYK sürecinde eğitim gören ve sınava girip belge almaya hak kazanan ilk 25 kişiye sertifikaların törenle verildi. İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ile İZEKO Başkanı Mesut Güleroğlu’nun katılımlarıyla yapılan törene odanın bölge temsilcileri de katıldı.

Avrupa Birliği uyum sürecinin pek çok alanda olduğu gibi çalışma hayatına da bazı yenilikler ve değişiklikler getirdiğine dikkat çeken İESOB Başkanı Mutlu, ‘Bu yenilikler içinde, Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) zorunluluğu da bulunmaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgeleri,  Meslek Yeterlilik Kurulu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca  yürütülen değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olanların, mesleklerinde ulusal yeterliliğe sahip olduklarını gösteren belgelerdir.” diye konuştu.

Sınava girip belge almaya hak kazanan 45 kişi içinden ilk yirmibeşine belge verdiklerine dikkat çeken İZEKO Başkanı Güleroğlu ise, çalışmaların sürdüğünü Kuşadası’nda da 19 kişinin sınava girdiği bildirdi.

Bakanlık denetleyecek

Artık herkesin emlakçılık yapamayacağını söyleyen Güleroğlu, “Emlakçının önceden alınan eğitim belgeleri ve 5 Haziran’dan önce oda kaydı, iş yeri kaydı varsa bu kişiler muafiyet kazanıyor.  2 Aralık’a kadar her emlakçının haklarını kaybetmemesi için yetkili belgelendirme sistemine girerek bu belgeyi alması lazım. Bu süreci kaçırırsa haklarını kaybediyorlar. Aralık’tan sonrada bakanlığın denetimleri başlayacak ve sapla saman ayrılacak 2020’ de herkesin bu işi yapamayacağını göreceksiniz” ifadelerini kullandı.